• Systematické minerály
  • Estetické minerály
  • Mini minerály
  • Maxi minerály
  • Tektity
  • Meteority
  • Zkameněliny

Horké zprávy

3.05.2018
Vážení sběratelé a milovníci pěkných kamenů, jestliže jste procházeli tišnovskou burzou která se konala tento víkend, zajisté jste si všimli poměrně hojné účasti rumunských prodejců" kamenů", kteří prodávají falšované, slepované, obarvené a jinak upravené vzorky. Díky tomu, že měli ke konci burzy prázdné krabice, tak poměrně hodně důvěřivých klientů má tyto krásy doma. Karcinogenní lopezity vydávané za realgary, slepené čínské antimonity na bulharských podložkách, " rodochrozity" obarvené rumunským toaletním papírem, přilepené křemeny, wolframity a hlavně skoro všechno toto "Rumunsko" pochází z Bulharska nebo Kosova....

pomůcky pro mineralogy

G-BOX

Minerály Čada

Minerals Facebook

Lednová návštěva Číny 2017 

zpět na přehled aktualit

20.02.2017

Cestu do Číny v lednu jsme plánovali proto, že při objevení nějakého super vzorku jsme ho mohli vzít rovnou na výstavu do Tucsonu. Sice jsme žádný "killer" neobjevili, protože stále čínské doly netěží a v současnosti se objevují pouze nové nálezy kalcitů a aragonitů z lomů a různých dobývek, ale měli štěstí na estetické a kvalitní vzorky na český trh.

Náš dlouholetý dodavatel křišťálu měl nádherné drúzy a volné krystaly morionu z naleziště Shandong, kde nám bylo umožněno si vybrat to nejlepší z celé partie. Většina morionů je narostlá na krystalech ortoklasu spolu s drobnými snopky stilbitu a epidotu. Díky odlehlosti prodejce od civilizace jsme nestihli zařídit přepravu a vzorky budeme posílat až při naší další návštěvě Číny.

U dalších prodejců a horníků to již nebylo tak snadné, protože jejich nabídka nás moc nenadchla a skoro všichni se nám pokoušeli " natlačit " předražené staré zboží. Někteří však potřebovali platit nájem a alimenty, tak se přeci jen něco podařilo sehnat. Nejvíce mi potěšily lesklé, temně zelené drúzy prasemu, oktaedrické růžové krystaly fluoritu a velké drůzy křišťálu.

Ke konci naší návštěvy nás pozvala oblíbená prodejkyně antimonitu a k našemu úžasu nám nabídla velice kvalitní ukázky valentinitu. Jedná se o prostorové, bílé až voskově zbarvené, radiálně paprsčité a kulovité agregáty narůstající na lesklý, černý křemenec s pozůstatky antimonitu. U několika vzorků dosahuje velikost tabulkovitých krystalů valentinitu přes 1 cm. V současné době se zřejmě jedná o nejkvalitnější ukázky na světovém trhu.

Kromě morionu,křišťálu a vietnamských tektitů se nám podařilo vše dopravit a zpracovat, takže ukázky budou k vidění na mineralogických burzách a za čas i v mé nabídce v ROCKSHOPU.

Mezi fotografie minerálů a běžného ruchu na ulicích jsem zařadil foto, které jsem pořídil kousek od našeho hotelu na docela rušné ulici. Tam si nějaký čínský kolchozník udělat políčko salátu uprostřed chodníku a nikomu to nijak nevadilo a všichni radši šli po silnici než by Mičurinovi šlápli na lístek salátu...Inu Čína (:-)

 
 

Kontaktujte nás

Jiří Špalek, Karlovarská 458, Doksy u Kladna, 273 64

Telefon: +420 602 341 134 ( od 9 do 18 hod )

E-mail: spalek@minerals.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace